| Specification | Value |
|---|---|
| Size | 145 mm |
| Style | E-MTB |
| Weight | 205 g / 7.2 oz. / 205 g (7,2 oz.) |
| Width | 5-11/16" |
| Product Name | Saddle |
| Riding Style | Bicycle |
| Units | Each |
| Length | 25.5 cm / 10-1/16" |
| Color/Finish | Black |
- Ride-compliant, off-road saddles designed to complement the experience of riding a pedal-assisted full-suspension mountain bike
- A cushioned short-nosed saddle designed for pedal-assisted bikes
- A combination of a ride-compliant fiber-reinforced nylon shell and a carbon rail system
- Closed loop Mobius rail design for added strength and weight distribution
- The shell's side edges flex and adapt to a rider's inner leg movement
- Progressive cushioning, with a lower compression modulus
- All-terrain series designed to take you beyond your boundaries
- Color:
- Black