| Specification | Value |
|---|---|
| Base Color | Black |
| Handlebar Diameter | 1-1/8" |
| Finish | Polished |
| Features | Pre-Drilled / Knurled Brake End / Includes Pad |
| Product Name | Handlebar |
| Pullback/Sweep | 2-1/8" |
| Riding Style | ATV / Off-Road |
| Rise | 2-1/2" |
| Units | Each |
| Clamping Diameter | 1-1/8" |
| Clamping Width | 5-7/8" |
| Color/Finish | Polished / Black / Silver |
| Type/Bend | High / Slicer |
| Controls Diameter | 7/8" |
| End Rise | 4-1/8" |
| Style | Universal |
| Width | 31-5/8" |
| Height | 4-1/8" |
| Material | 7050-T6 Aluminum |
- 7050-T76511 aluminum alloy the exact alloy used by the top brands
- Shot-peened Type II Hard Anodized finish for durability and added strength
- Lightly knurled right-side grip area works equally well with lock-on or glue-on grips
- Laser etched center tick marks for precise positioning in the clamps
- Tapered handlebar changes diameter from 1-1/8 (28.6 mm) at the clamping area to 7/8 (22.2 mm) in the controls area
- Handlebar ends are tapped to work with G2 Threaded Mounts for handguards or grip protectors
- High-impact molded foam pad with cover for increased protection
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black