| Specification | Value |
|---|---|
| Finish | Polished |
| Clamping Width | 5-3/8" |
| Color/Finish | Silver / Polished / Black |
| Handlebar Diameter | 1-1/8" |
| Height | 3-5/8" |
| Product Name | Handlebar |
| Pullback/Sweep | 2-1/16" |
| Riding Style | ATV / Off-Road |
| Units | Each |
| Features | Includes Pad / Pre-Drilled / Knurled Brake End |
| Material | 7050-T6 Aluminum |
| Type/Bend | Slicer / Mid |
| Clamping Diameter | 1-1/8" |
| Controls Diameter | 7/8" |
| End Rise | 3-5/8" |
| Rise | 2-1/16" |
| Style | Universal |
| Width | 32" |
| Base Color | Black |
- 7050-T76511 aluminum alloy the exact alloy used by the top brands
- Shot-peened Type II Hard Anodized finish for durability and added strength
- Lightly knurled right-side grip area works equally well with lock-on or glue-on grips
- Laser etched center tick marks for precise positioning in the clamps
- Tapered handlebar changes diameter from 1-1/8 (28.6 mm) at the clamping area to 7/8 (22.2 mm) in the controls area
- Handlebar ends are tapped to work with G2 Threaded Mounts for handguards or grip protectors
- High-impact molded foam pad with cover for increased protection
- Color:
- Silver