| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Bicycle |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Brake |
| Units | Each |
| Bolt Pattern | 6 Hole |
| Rotor Diameter | 8" / 203 mm |
| Compatibility | 6-Bolt Style |
| Model | Shark |
| Thickness | 5/64" / 2 mm |
| Weight | 6.14 oz. / 174 g |
| Product Name | Rotor |
- High quality Shark rotor is made form a proprietary mix of virgin high carbon 420 stainless steel, laser cut (never stamped), double disc-parallel ground to assure perfect parallel flatness and heat treated to each specific application
- Seamlessly replaces stock rotor
- Supplier:
- Parts Unlimited