| Specification | Value |
|---|---|
| Closure | Buckle |
| Riding Style | Street |
| Features | Waterproof |
| Product Name | Pouch |
| Height | 3" |
| Length | 10-1/2" |
| Units | Each |
| Material | Tarpaulin |
| Volume | 3.5 liter |
| Width | 5-1/2" |
| Base Color | Black |
| Type | Luggage |
| Color/Finish | Black |
- 3.5 liters of packable volume, the super-rugged, universal roll-top Possibles Pouch provides enough capacity to carry a set of tire irons, spare tube, compressor, tools, and other small offroad essentials
- 100% waterproof, dustproof, and mudproof
- Can be anchored to engine guards, crash bars, tail racks, or any other secure attachment point on virtually any motorcycle make or model
- Rugged Bomb Shell 500D PVC tarpaulin body construction is 100% waterproof
- Roll-top closure with side release buckles
- Multiple daisy chain webbing lash points
- Includes two heavy-duty webbing and thumb-lock buckle straps
- The bag also allows one to add external pockets to Giant Loops MoJavi Saddlebag, Coyote Saddlebag, Great Basin Saddlebag, and MotoTrekk Panniers.
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black