| Specification | Value |
|---|---|
| Base Color | Black |
| Features | 6° Angle Down / 11-57/64" Long |
| Finish | Flat |
| Product Name | Handlebar |
| Color/Finish | Black / Flat |
| Riding Style | Street |
| Fork Tube Diameter | 2-3/16" |
| Material | Aluminum |
| Type/Bend | Clip-On |
| Handlebar Diameter | 7/8" |
| Rise | 15/16" |
| Units | Pair |
- Aluminum construction
- Ideal as replacement or crash handlebar
- Extremely lightweight: approximately 335g per handlebar
- Fixed angle of 6° is the perfect compromise for sport and street uses
- Separate bolting for clamp and tube to avoid damages to the fork in case of crash
- Tube bolted at the outer position for easier change with standard tools
- Replacement tubes available separately
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2019-2024 | BMW | S1000RR |
| 2021-2025 | BMW | M1000RR |
| 2019, 2020, 2021, 2022, 2025 | BMW | S 1000 RR ABS |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black