| Specification | Value |
|---|---|
| Bore Size | 3.498" |
| Units | Set |
| Bore - Oversize | +0,010" |
| Ring Material | Moly Coated |
| Product Name | Piston Ring Set |
| Bore Oversize | +0.010" |
| Riding Style | Street |
| Style | Performance Replacement |
- Includes top compression rings, second compression rings, and oil control rings
- Top Compression Rings are Barrel Face
- Helps in the the heat transfer process between the piston and cylinder wall
- Controls combustion chamber gases allowing the piston to transfer the energy of the expanding combustion gases, to the crankshaft
- Second Compression Ring are Reverse Torsional Taper Face
- Promotes side sealing that prevents oil from being forced under and behind the ring resulting in better oil economy
- Reverse twist ring along with a taper-machined ring face duplicates the OD bottom side scraping edge of a positive twist torsional ring
- Oil Control Rings are Three Piece Flex Vent
- Three-piece design allows rails to be manufactured with a small cross sectional area for better conformability to bore
- Provides uniform pressure through four steel rails and two expanders assuring positive oil control
- Made in the USA
- Due to the thermal conductivity and design of KB pistons, special attention is required to the top ring end gap. Please read instructions furnished with piston for correct ring installation.
- Includes enough rings for two pistons (unless noted).
- Two rings per groove, except for the rails that will be two rail rings per one expander ring.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1980-1993 | Harley-Davidson | FLHS Electra Glide Sport |
| 1988-1999 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 1994-1996 | Harley-Davidson | FLSTN Heritage Softail Special |
| 1984-1999 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 1995-2010 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |