| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 914.40 mm / 36" |
| Riding Style | Watercraft / Adventure Touring / Dual-Sport / ATV / Street / Off-Road / Snow / UTV |
| Units | Each |
| Base Color | Clear |
| Inside Diameter | 2.50 mm / 3/32" |
| Color/Finish | Clear |
| Product Name | Fuel Line |
| Material | Polyurethane |
| Outside Diameter | 4.80 mm / 3/16" |
- Remains flexible within a wide range of working temperatures (-75º F to 175º F, with a melting temperature of up to 370º F)
- Superior resistance to kinking, abrasion, tearing, oxidation and chemical damage
- Fuel Line will not harden over time
- For your safety, always use clamps when replacing tubing or hose, even on gravity fed systems.
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Clear