| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | ATV / Off-Road / Watercraft / Snow / Street / Adventure Touring / Dual-Sport / UTV |
| Base Color | Clear |
| Length | 36.00" / 914.40 mm |
| Outside Diameter | 3.56 mm / 9/64" |
| Color/Finish | Clear |
| Inside Diameter | 2.00 mm / 5/64" |
| Product Name | Fuel Line |
| Units | Each |
| Material | Polyurethane |
- Remains flexible within a wide range of working temperatures (-75º F to 175º F, with a melting temperature of up to 370º F)
- Superior resistance to kinking, abrasion, tearing, oxidation and chemical damage
- Fuel Line will not harden over time
- For your safety, always use clamps when replacing tubing or hose, even on gravity fed systems.
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Clear