| Specification | Value |
|---|---|
| Base Color | Blue |
| Length | 36" / 914.40 mm |
| Product Name | Fuel Line |
| Riding Style | Street / Watercraft / Adventure Touring / Dual-Sport / ATV / Off-Road / Snow / UTV |
| Color/Finish | Blue / Opaque |
| Units | Each |
| Inside Diameter | 9.5 mm / 3/8" |
| Material | Polyurethane |
| Outside Diameter | 1/2" / 12.7 mm |
- Remains flexible within a wide range of working temperatures (-75º F to 175º F, with a melting temperature of up to 370º F)
- Superior resistance to kinking, abrasion, tearing, oxidation and chemical damage
- Fuel Line will not harden over time
- For your safety, always use clamps when replacing tubing or hose, even on gravity fed systems.
- Color:
- Blue