| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 7.6 m / 25' |
| Base Color | Green |
| Riding Style | ATV / Off-Road / Snow / Watercraft / Adventure Touring / Dual-Sport / Street / UTV |
| Inside Diameter | 3.2 mm / 1/8" |
| Outside Diameter | 6.4 mm / 1/4" |
| Units | Roll |
| Product Name | Fuel Line |
| Color/Finish | Green / Opaque |
| Material | Polyurethane |
- Remains flexible within a wide range of working temperatures (-75º F to 175º F, with a melting temperature of up to 370º F)
- Superior resistance to kinking, abrasion, tearing, oxidation and chemical damage
- Fuel Line will not harden over time
- For your safety, always use clamps when replacing tubing or hose, even on gravity fed systems.
- Color:
- Green