| Specification | Value |
|---|---|
| Material | Polyurethane |
| Inside Diameter | 4.8 mm / 3/16" |
| Product Name | Fuel Line |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport / Snow / Street / Watercraft / ATV / Off-Road / UTV |
| Length | 25' / 7.6 m |
| Outside Diameter | 5/16" / 7.9 mm |
| Base Color | Green |
| Color/Finish | Green / Opaque |
| Units | Roll |
- Remains flexible within a wide range of working temperatures (-75º F to 175º F, with a melting temperature of up to 370º F)
- Superior resistance to kinking, abrasion, tearing, oxidation and chemical damage
- Fuel Line will not harden over time
- For your safety, always use clamps when replacing tubing or hose, even on gravity fed systems.
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Green