| Specification | Value |
|---|---|
| Base Color | Green |
| Inside Diameter | 3/8" / 9.5 mm |
| Length | 305 cm / 10' |
| Riding Style | ATV / Off-Road / UTV / Snow / Watercraft / Street / Adventure Touring / Dual-Sport |
| Color/Finish | Opaque / Green |
| Outside Diameter | 12.7 mm / 1/2" |
| Units | Each |
| Product Name | Fuel Line |
| Material | Polyurethane |
- Remains flexible within a wide range of working temperatures (-75º F to 175º F, with a melting temperature of up to 370º F)
- Superior resistance to kinking, abrasion, tearing, oxidation and chemical damage
- Fuel Line will not harden over time
- For your safety, always use clamps when replacing tubing or hose, even on gravity fed systems.
- Color:
- Green