| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Opaque / Orange |
| Material | Polyurethane |
| Riding Style | ATV / Street / Off-Road / Watercraft / Adventure Touring / Dual-Sport / Snow / UTV |
| Units | Each |
| Length | 10' / 305 cm |
| Product Name | Fuel Line |
| Outside Diameter | 9/64" / 3.56 mm |
| Base Color | Orange |
| Inside Diameter | 5/64" / 2.00 mm |
- Remains flexible within a wide range of working temperatures (-75º F to 175º F, with a melting temperature of up to 370º F)
- Superior resistance to kinking, abrasion, tearing, oxidation and chemical damage
- Fuel Line will not harden over time
- For your safety, always use clamps when replacing tubing or hose, even on gravity fed systems.
- Color:
- Orange