| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Transparent / Purple |
| Units | Roll |
| Product Name | Fuel Line |
| Riding Style | Watercraft / Off-Road / Adventure Touring / Dual-Sport / ATV / Street / Snow / UTV |
| Outside Diameter | 3/8" / 9.5 mm |
| Base Color | Purple |
| Inside Diameter | 1/4" / 6.4 mm |
| Length | 7.6 m / 25' |
| Material | Polyurethane |
- Remains flexible within a wide range of working temperatures (-75º F to 175º F, with a melting temperature of up to 370º F)
- Superior resistance to kinking, abrasion, tearing, oxidation and chemical damage
- Fuel Line will not harden over time
- For your safety, always use clamps when replacing tubing or hose, even on gravity fed systems.
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Purple