| Specification | Value |
|---|---|
| Base Color | Red |
| Units | Each |
| Inside Diameter | 3/32" / 2.50 mm |
| Length | 914.40 mm / 36.00" |
| Outside Diameter | 4.80 mm / 3/16" |
| Riding Style | Snow / Off-Road / Adventure Touring / Dual-Sport / Street / UTV / ATV / Watercraft |
| Color/Finish | Red / Transparent |
| Product Name | Fuel Line |
| Material | Polyurethane |
- Remains flexible within a wide range of working temperatures (-75º F to 175º F, with a melting temperature of up to 370º F)
- Superior resistance to kinking, abrasion, tearing, oxidation and chemical damage
- Fuel Line will not harden over time
- For your safety, always use clamps when replacing tubing or hose, even on gravity fed systems.
- Color:
- Red