| Specification | Value |
|---|---|
| Inside Diameter | 5/64" / 2.00 mm |
| Length | 7.6 m / 25' |
| Outside Diameter | 3.56 mm / 9/64" |
| Riding Style | Snow / UTV / Off-Road / ATV / Watercraft / Adventure Touring / Dual-Sport / Street |
| Base Color | Red |
| Material | Polyurethane |
| Color/Finish | Transparent / Red |
| Units | Roll |
| Product Name | Fuel Line |
- Remains flexible within a wide range of working temperatures (-75º F to 175º F, with a melting temperature of up to 370º F)
- Superior resistance to kinking, abrasion, tearing, oxidation and chemical damage
- Fuel Line will not harden over time
- For your safety, always use clamps when replacing tubing or hose, even on gravity fed systems.
- Color:
- Red