| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Transparent / Yellow |
| Length | 25' / 7.6 m |
| Outside Diameter | 7.9 mm / 5/16" |
| Riding Style | Street / ATV / Off-Road / Adventure Touring / Dual-Sport / Snow / UTV / Watercraft |
| Material | Polyurethane |
| Base Color | Yellow |
| Inside Diameter | 3/16" / 4.8 mm |
| Units | Roll |
| Product Name | Fuel Line |
- Remains flexible within a wide range of working temperatures (-75º F to 175º F, with a melting temperature of up to 370º F)
- Superior resistance to kinking, abrasion, tearing, oxidation and chemical damage
- Fuel Line will not harden over time
- For your safety, always use clamps when replacing tubing or hose, even on gravity fed systems.
- Color:
- Yellow