| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Transparent / Yellow |
| Inside Diameter | 4.8 mm / 3/16" |
| Riding Style | ATV / Off-Road / Adventure Touring / Dual-Sport / Street / Watercraft / Snow / UTV |
| Product Name | Fuel Line |
| Units | Each |
| Outside Diameter | 7.9 mm / 5/16" |
| Base Color | Yellow |
| Length | 36" / 914.40 mm |
| Material | Polyurethane |
- Remains flexible within a wide range of working temperatures (-75º F to 175º F, with a melting temperature of up to 370º F)
- Superior resistance to kinking, abrasion, tearing, oxidation and chemical damage
- Fuel Line will not harden over time
- For your safety, always use clamps when replacing tubing or hose, even on gravity fed systems.
- Color:
- Yellow