| Specification | Value |
|---|---|
| Type | High Pressure |
| Color/Finish | Blue |
| Riding Style | Off-Road / Watercraft / Snow / Street / Adventure Touring / Dual-Sport / ATV / UTV |
| Inside Diameter | 5/16" / 7.9 mm |
| Length | 10' / 305 cm |
| Outside Diameter | 12.01 mm / 0.47" |
| Product Name | Fuel Line |
| Units | Each |
| Base Color | Blue |
| Material | Nylon / Polyurethane |
- Premium transparent polyurethane tubing
- 85 durometer provides superior abrasion, kink, tear, oxidation and chemical resistance
- Includes a very strong nylon inner band yet remains flexible
- Operating temperature -40° F to 155° F; melting temperature 370° F
- Withstands up to 200 PSI
- Made in the USA
- Do not use with fuel containing more than 10% alcohol.
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Blue