| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Clear |
| Length | 10' / 305 cm |
| Product Name | Fuel Line |
| Base Color | Clear |
| Inside Diameter | 7.9 mm / 5/16" |
| Material | Nylon / Polyurethane |
| Type | High Pressure |
| Riding Style | UTV / Adventure Touring / Dual-Sport / Off-Road / Watercraft / ATV / Street / Snow |
| Units | Each |
| Outside Diameter | 12.01 mm / 0.47" |
- Premium transparent polyurethane tubing
- 85 durometer provides superior abrasion, kink, tear, oxidation and chemical resistance
- Includes a very strong nylon inner band yet remains flexible
- Operating temperature -40° F to 155° F; melting temperature 370° F
- Withstands up to 200 PSI
- Made in the USA
- Do not use with fuel containing more than 10% alcohol.
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Clear