| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 10' / 305 cm |
| Product Name | Fuel Line |
| Material | Nylon / Polyurethane |
| Riding Style | UTV / Adventure Touring / Dual-Sport / Watercraft / ATV / Street / Off-Road / Snow |
| Inside Diameter | 9.5 mm / 3/8" |
| Units | Each |
| Color/Finish | Red |
| Outside Diameter | 14.3 mm / 9/16" |
| Type | High Pressure |
| Base Color | Red |
- Premium transparent polyurethane tubing
- 85 durometer provides superior abrasion, kink, tear, oxidation and chemical resistance
- Includes a very strong nylon inner band yet remains flexible
- Operating temperature -40° F to 155° F; melting temperature 370° F
- Withstands up to 200 PSI
- Made in the USA
- Do not use with fuel containing more than 10% alcohol.
- Color:
- Red