| Specification | Value |
|---|---|
| Bulb Type | LED |
| Riding Style | UTV |
| Watts | 12 W |
| Width | 2-1/8" |
| Amps | 0.8 A |
| Housing/Stem Color | Black |
| Lens Color | Clear |
| Product Name | Light Bar |
| Units | Pair |
| For Make | Universal |
| Height | 2-3/8" |
| LED/Light Color | White |
| Housing Material | 6061 T-6 Billet Aluminum |
| Type | Flood Light |
| Volts | 9 V - 36 V |
| Length | 3" |
- Two 6 W CREE LED lights
- 12 W of power, driven at 100%
- 1452 Lumens
- Amp draws 0.8 peak at 13.8 V
- Stainless steel mounts
- Made in the USA
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black