| Specification | Value |
|---|---|
| Market Segment | ATV / UTV |
| Recommended Operating PSI | 24 |
| Riding Style | UTV / ATV |
| Tire Size | 32x10R15 |
| Construction | R (Radial) |
| Directional Tread Pattern | No |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 6" |
| Ply Rating | 8 Ply |
| Product Name | Tire |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Units | Each |
| Tread Depth | 0.65" |
| Tread Pattern/Model | Chicane DS |
| Width | 10" |
| Load/Speed-Index | 81J |
| Style | All-Terrain |
| Tire Diameter | 32" |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 8" |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Rim Diameter | 15" |
| Type | Tubeless |
- Tight center spacing excels on hard-pack and wide shoulder lugs pull hard in loose terrain
- 8 ply rated carcass is lightweight and premium compound extends tread life
- Dual sport, non-directional tread design for sport and utility applications
- Deep rim guard protects the wheel and helps avoid pinch flats
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Tire Size:
- 32x10R15