| Specification | Value |
|---|---|
| Market Segment | ATV / UTV |
| Tread Depth | 1/2" |
| Directional Tread Pattern | No |
| Load/Speed-Index | 91F |
| Ply Rating | 8 Ply |
| Product Name | Tire |
| Units | Each |
| Max Bead Seating PSI | 35 |
| Style | Snow / Intermediate Terrain / Hard Terrain |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 6" |
| Recommended Operating PSI | 24 |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 8" |
| Tire Size | 32x10R15 |
| Tire Diameter | 32" |
| Compound | Medium |
| Construction | R (Radial) |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Rim Diameter | 15" |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Width | 10" |
| Riding Style | ATV |
| Tread Pattern/Model | Chicane LT |
| Type | Tubeless |
- Flexible carcass and medium compound excels on hard pack and semi loose terrains
- Second generation LT style carcass delivers a lightweight tire and smooth ride
- Super deep rim guard offers unmatched wheel lip protection
- The decreased weight also reduces drive line stress
- Dual purpose tread: Our most versatile line to date
- 8 ply radial durability and superior bump absorption
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Tire Size:
- 32x10R15