| Specification | Value |
|---|---|
| Market Segment | ATV / UTV |
| Directional Tread Pattern | Yes |
| Tire Diameter | 32" |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 6" |
| Riding Style | ATV / UTV |
| Units | Each |
| Type | Tubeless |
| Width | 10" |
| Tread Pattern/Model | Outlaw M/T |
| Construction | R (Radial) |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Ply Rating | 10 Ply |
| Product Name | Tire |
| Rim Diameter | 15" |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Tread Depth | 13/16" |
| Recommended Operating PSI | 24 |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 8" |
| Max Bead Seating PSI | 35 |
| Tire Size | 32x10R15 |
- The Outlaw M/Ts super-aggressive center tread is unmatched in traction, smoothness, and forward propulsion on trails and in the mud
- 10 ply rated radial carcass perfectly blends flexibility and durability along with a wide footprint for maximum traction and floatation
- Innovative mud/trail hybrid featuring a 0.8"-1.25 dual stage tread that digs deep and offers a smooth ride
- Super deep rim guard protects wheel lips and helps avoid pinch flats at lower psi
- Deep shoulder lugs offer extreme traction in the ruts and roots out on the trails
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Tire Size:
- 32x10R15