| Specification | Value |
|---|---|
| Market Segment | ATV / UTV |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 8" |
| Max Bead Seating PSI | 35 |
| Tread Depth | 3/4" |
| Recommended Operating PSI | 24 |
| Riding Style | UTV / ATV |
| Type | Tubeless |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 6" |
| Tire Diameter | 32" |
| Units | Each |
| Ply Rating | 10 Ply |
| Tread Pattern/Model | Roctane ST |
| Construction | R (Radial) |
| Directional Tread Pattern | No |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Product Name | Tire |
| Rim Diameter | 14" |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Tire Size | 32x10R14 |
| Width | 10" |
- Features a medium tread compound and 10 ply carcass which utilizes a reinforced lower sidewall and heavier ply cord resulting in extreme durability
- Deep multi angle tread blocks and low center void excels on the trails while the wider spaced, staggered tread blocks grip in the loose terrain
- Redefines the standard for rock crawling and aggressive trail delivering our most trail conquering tread to date
- The new carcass maximizes ride quality and the trackability is unmatched on loose or hard pack terrains
- Super deep rim guard protects wheel lips and helps avoid pinch flats at lower psi
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Tire Size:
- 32x10R14