| Specification | Value |
|---|---|
| Market Segment | ATV / UTV |
| Load/Speed-Index | 90F |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 6" |
| Riding Style | ATV / UTV |
| Tire Diameter | 30" |
| Units | Each |
| Style | All-Terrain |
| Tire Size | 30x10R15 |
| Construction | R (Radial) |
| Rim Diameter | 15" |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Width | 10" |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 8" |
| Directional Tread Pattern | No |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Ply Rating | 10 Ply |
| Product Name | Tire |
| Tread Depth | 3/4" - 1" |
| Type | Tubeless |
| Recommended Operating PSI | 24 |
| Tread Pattern/Model | Roctane T4 |
| Max Bead Seating PSI | 35 |
- Aggressive multi-angle tread blocks and staggered shoulder blocks bite in loose terrain
- 10 ply rated carcass features a wide, flat profile for a surefooted and comfortable ride
- The 4th generation Roctane features our most versatile tread design
- Super-deep rim guard offers unmatched wheel protection
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Tire Size:
- 30x10R15