| Specification | Value |
|---|---|
| Market Segment | ATV / UTV |
| Max Bead Seating PSI | 35 |
| Ply Rating | 10 Ply |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 8" |
| Type | Tubeless |
| Construction | R (Radial) |
| Directional Tread Pattern | No |
| Load/Speed-Index | 95N |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Product Name | Tire |
| Rim Diameter | 14" |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Style | All-Terrain |
| Tire Size | 32x10R14 |
| Recommended Operating PSI | 36 |
| Riding Style | UTV / ATV |
| Tread Pattern/Model | XComp ATR |
| Width | 10" |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 6" |
| Tire Diameter | 32" |
| Tread Depth | 20/32" |
| Units | Each |
- Dual steel belted, heavy-duty steel belt plies for maximum durability
- Advanced construction for superior uniformity and overall balance
- Aggressive tread pattern with multi-angle shoulder tread
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Tire Size:
- 32x10R14