| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | ATV / UTV |
| Bolt Hole Pattern | 6/5.5 |
| Load Capacity | 1500 lb |
| Product Name | Wheel |
| Rim Diameter | 15" |
| Model | HL24 |
| Color/Finish | Matte / Black |
| Rim Width | 7" |
| Size | 15x7 |
| Base Color | Black |
| Material | Cast Aluminum |
| Wheel Offset | 6+1(+68 mm) |
| Finish | Matte |
| Units | Each |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Type | Beadlock |
- Specifically designed for the new Can-Am, Maverick-R and Polaris 5-lug applications
- Factory installed valve stem and bolt-in center cap
- 5/16" grade 8 beadlock hardware
- Heavy-duty 10 mm billet ring
- Lifetime structural warranty
- The High Lifter Beadlock wheels include 4 starter bolts (silver) which need to be replaced once the standard bolts (gold) are attached.
- Impact wrenches are not recommended at any point during installation of the beadlock ring due to the possibility of over- or under-tightening the bolts.
- When mounting tires, using a 1/2" socket, torque all bolts to 15 ft/lb.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2024 | Can-Am | Maverick R X |
| 2024 | Can-Am | Maverick R X RS |
| 2024 | Can-Am | Maverick R |
| 2024 | Can-Am | Maverick R X RS Smart-Shox |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black