| Specification | Value |
|---|---|
| Stem Diameter | 4.970 mm |
| Riding Style | Off-Road |
| Head Diameter | 30.000 mm |
| Product Name | Valve |
| Color/Finish | Black |
| Units | Each |
| Application | Exhaust |
| Length | 84.000 mm |
| Material | Steel |
- Nitride coated
- Precision polished surface
- Induction hardened valve stem tip
- Forged one-piece OEM replacement valves
- Precision machined valve head and seat surfaces
- Compatible with OEM valve keepers and retainers
- Designed and manufactured to meet or exceed OEM specifications and standards
- Seat angle is 45°.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2007-2008 | Honda | CRF450R |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black