| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 101.000 mm |
| Color/Finish | Black |
| Stem Diameter | 5.460 mm |
| Head Diameter | 29.000 mm |
| Riding Style | ATV / Off-Road |
| Units | Each |
| Product Name | Valve |
| Material | Steel |
| Application | Exhaust |
- Nitride coated
- Precision polished surface
- Induction hardened valve stem tip
- Forged one-piece OEM replacement valves
- Precision machined valve head and seat surfaces
- Compatible with OEM valve keepers and retainers
- Designed and manufactured to meet or exceed OEM specifications and standards
- Seat angle is 45°.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1996-2004 | Honda | XR400R |
| 2000-2008 | Honda | TRX400EX Sportrax |
| 2009-2014 | Honda | TRX400X |
| 1999 | Honda | TRX400EX FourTrax |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black