| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 80.000 mm |
| Material | Steel |
| Riding Style | Off-Road |
| Head Diameter | 22.500 mm |
| Color/Finish | Black |
| Stem Diameter | 4.470 mm |
| Units | Each |
| Application | Exhaust |
| Product Name | Valve |
- Nitride coated
- Precision polished surface
- Induction hardened valve stem tip
- Forged one-piece OEM replacement valves
- Precision machined valve head and seat surfaces
- Compatible with OEM valve keepers and retainers
- Designed and manufactured to meet or exceed OEM specifications and standards
- Seat angle is 45°.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2007-2025 | Honda | CRF150R |
| 2007, 2008, 2009, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 | Honda | CRF150R Expert |
| 2010, 2011, 2025 | Honda | CRF150RB Expert |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black