| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 77.000 mm |
| Units | Each |
| Application | Exhaust |
| Product Name | Valve |
| Riding Style | Off-Road |
| Stem Diameter | 5.460 mm |
| Color/Finish | Silver |
| Head Diameter | 31.000 mm |
| Material | Titanium |
- Forged one-piece OEM replacement valves
- Precision machined valve head and seat surfaces
- Chromium nitride coated
- Induction hardened valve stem tip
- Precision polished surface
- Compatible with OEM valve keepers and retainers
- Seat angle is 45°.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2009-2015 | Kawasaki | KX450F |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Silver