| Specification | Value |
|---|---|
| Units | Each |
| Application | Exhaust |
| Product Name | Valve |
| Length | 75.000 mm |
| Riding Style | ATV / Off-Road |
| Stem Diameter | 4.980 mm |
| Color/Finish | Silver |
| Head Diameter | 28.000 mm |
| Material | Titanium |
- Forged one-piece OEM replacement valves
- Precision machined valve head and seat surfaces
- Chromium nitride coated
- Induction hardened valve stem tip
- Precision polished surface
- Compatible with OEM valve keepers and retainers
- Seat angle is 45°.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015 | Yamaha | WR450F |
| 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2017 | Yamaha | YFZ450 |
| 2006 | Yamaha | YFZ 450 SE 4x2 |
| 2009-2021 | Yamaha | YFZ450R |
| 2009-2021 | Yamaha | YFZ450R SE |
| 2008 | Yamaha | YFZ 450 X 4x2 |
| 2010-2011 | Yamaha | YFZ450X |
| 2003-2009 | Yamaha | YZ450F |
| 2007-2008 | Yamaha | YFZ450 SE |
| 2006-2007 | Yamaha | YFZ450 Bill Balance Edition |
| 2004-2005 | Yamaha | YFZ 450 LE 4x2 |
- MAP:
- Yes
- Color:
- Silver