| Specification | Value |
|---|---|
| Application | Intake |
| Product Name | Valve |
| Units | Each |
| Stem Diameter | 5.480 mm |
| Color/Finish | Black |
| Head Diameter | 36.000 mm |
| Length | 82.000 mm |
| Riding Style | ATV |
| Material | Titanium |
- Forged one-piece OEM replacement valves
- Precision machined valve head and seat surfaces
- Chromium nitride coated
- Induction hardened valve stem tip
- Precision polished surface
- Compatible with OEM valve keepers and retainers
- Seat angle is 45°.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2006-2009 | Suzuki | LT-R450 QuadRacer |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black