| Specification | Value |
|---|---|
| Application | Intake |
| Color/Finish | Silver |
| Head Diameter | 31.000 mm |
| Product Name | Valve |
| Stem Diameter | 4.980 mm |
| Material | Titanium |
| Units | Each |
| Length | 83.600 mm |
| Riding Style | Off-Road |
- Forged one-piece OEM replacement valves
- Precision machined valve head and seat surfaces
- Chromium nitride coated
- Induction hardened valve stem tip
- Precision polished surface
- Compatible with OEM valve keepers and retainers
- Seat angle is 45°.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2015-2019 | Yamaha | WR250F |
| 2015-2019 | Yamaha | YZ250FX |
| 2014-2018 | Yamaha | YZ250F |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Silver