| Specification | Value |
|---|---|
| Application | Connecting Rod |
| Riding Style | Off-Road |
| Product Name | Bearing |
| Type | Wrist Pin |
| Units | Each |
| Style | KZT |
| Length | 15.3 mm |
| Inside Diameter | 12 mm |
| Outside Diameter | 15.7 mm |
- OEM replacement wrist pin bearings
- Case hardened bearing cages
- Flat (KU style) bearing cage profiles and long shouldered (KZ style) bearing cages are used because they are better suited for high rpm applications
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1983-2003 | Kawasaki | KX60 |
| 2000-2024 | Kawasaki | KX65 |
| 2003-2005 | Suzuki | RM65 |
- MAP:
- Yes