| Specification | Value |
|---|---|
| Inside Diameter | 12 mm |
| Riding Style | Off-Road |
| Application | Connecting Rod |
| Units | Each |
| Product Name | Bearing |
| Style | KZT |
| Outside Diameter | 15 mm |
| Type | Wrist Pin |
| Length | 14.8 mm |
- OEM replacement wrist pin bearings
- Case hardened bearing cages
- Flat (KU style) bearing cage profiles and long shouldered (KZ style) bearing cages are used because they are better suited for high rpm applications
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2017-2024 | Husqvarna | TC50 |
| 2018-2019 | Husqvarna | TC 50 Mini |
| 2004-2005 | KTM | 50 SX Pro Sr LC |
| 2006-2024 | KTM | 50 SX |
| 2006-2008 | KTM | 50 SX Junior |
| 2008-2023 | KTM | 50 SX Mini |
| 2004-2007 | KTM | 50 SX Pro Jr LC |
| 2008 | KTM | 50 SX LC Pro Junior |
| 2021-2024 | Gas Gas | MC 50 |