| Specification | Value |
|---|---|
| Style | KZT |
| Type | Wrist Pin |
| Inside Diameter | 12 mm |
| Length | 16.3 mm |
| Units | Each |
| Riding Style | Off-Road |
| Application | Connecting Rod |
| Outside Diameter | 15 mm |
| Product Name | Bearing |
- OEM replacement wrist pin bearings
- Case hardened bearing cages
- Flat (KU style) bearing cage profiles and long shouldered (KZ style) bearing cages are used because they are better suited for high rpm applications
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2000-2025 | KTM | 65 SX |
| 2013-2014 | KTM | 65 SXS |
| 2009 | KTM | 65 XC |
| 2017-2025 | Husqvarna | TC65 |
| 2012-2013 | Husqvarna | CR 65 |
| 2021-2025 | Gas Gas | MC 65 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes