| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Bearing |
| Inside Diameter | 14 mm |
| Application | Connecting Rod |
| Riding Style | Off-Road |
| Length | 16.2 mm |
| Outside Diameter | 18 mm |
| Style | KZT |
| Type | Wrist Pin |
| Units | Each |
- OEM replacement wrist pin bearings
- Case hardened bearing cages
- Flat (KU style) bearing cage profiles and long shouldered (KZ style) bearing cages are used because they are better suited for high rpm applications
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2012, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 | Suzuki | RM85 |
| 2009, 2010, 2011, 2013, 2014, 2015, 2016 | Suzuki | RM 85 L |
| 1991-2001 | Suzuki | RM80 |
| 2010, 2011, 2013, 2014 | Suzuki | RM 85 |
| 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2012 | Suzuki | RM85L |
| 1993-2001 | Yamaha | YZ80 |
| 2002-2024 | Yamaha | YZ85 |
| 2022-2024 | Yamaha | YZ85 LW |
- MAP:
- Yes