| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 16.7 mm |
| Outside Diameter | 18 mm |
| Units | Each |
| Type | Wrist Pin |
| Product Name | Bearing |
| Riding Style | Off-Road |
| Inside Diameter | 14 mm |
| Style | KZT |
| Application | Connecting Rod |
- OEM replacement wrist pin bearings
- Case hardened bearing cages
- Flat (KU style) bearing cage profiles and long shouldered (KZ style) bearing cages are used because they are better suited for high rpm applications
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2018, 2019, 2020, 2021 | KTM | 85 SX |
| 2008-2009 | KTM | 105 XC |
| 2014-2019 | KTM | 85 SX BW 19/16 |
| 2008-2009 | KTM | 85 XC |
| 2013, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024 | KTM | 85 SX (19/16) |
| 2004-2011 | KTM | 105 SX |
| 2013-2014 | KTM | 85 SXS |
| 2017 | KTM | 85 SX (17/14) |
| 2022-2024 | Gas Gas | MC 85 19/16 |
| 2022-2024 | Gas Gas | MC 85 17/14 |
| 2021 | Gas Gas | MC 85 Big Wheel 19/16 |
| 2014-2024 | Husqvarna | TC85 17/14 |
| 2014, 2015, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024 | Husqvarna | TC85 19/16 |
| 2016-2018 | Husqvarna | TC 85 BW 19/16 |