| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Bearing |
| Application | Connecting Rod |
| Riding Style | Off-Road |
| Style | KZT |
| Length | 17.2 mm |
| Outside Diameter | 18 mm |
| Type | Wrist Pin |
| Units | Each |
| Inside Diameter | 14 mm |
- OEM replacement wrist pin bearings
- Case hardened bearing cages
- Flat (KU style) bearing cage profiles and long shouldered (KZ style) bearing cages are used because they are better suited for high rpm applications
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 | Kawasaki | KX100 |
| 1982-2000 | Kawasaki | KX80 |
| 2001-2024 | Kawasaki | KX85 |
| 2001-2018 | Kawasaki | KX 85 BW |
| 1992-1994 | Kawasaki | KX80 Big Wheel |
| 2022-2024 | Kawasaki | KX112 |
| 2010 | Kawasaki | KX 100 |
| 2003 | Suzuki | RM100 |
- MAP:
- Yes