| Specification | Value |
|---|---|
| Style | KZT |
| Type | Wrist Pin |
| Application | Connecting Rod |
| Riding Style | Off-Road |
| Outside Diameter | 19 mm |
| Inside Diameter | 15 mm |
| Length | 16.7 mm |
| Units | Each |
| Product Name | Bearing |
- OEM replacement wrist pin bearings
- Case hardened bearing cages
- Flat (KU style) bearing cage profiles and long shouldered (KZ style) bearing cages are used because they are better suited for high rpm applications
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1994-1997 | Kawasaki | KX125 |
| 2001-2025 | Yamaha | YZ125 |
| 2020-2025 | Yamaha | YZ125X |
| 1988-2007 | Honda | CR125R |
- MAP:
- Yes