| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 19.4 mm |
| Riding Style | Off-Road / Street |
| Inside Diameter | 15 mm |
| Application | Connecting Rod |
| Outside Diameter | 19 mm |
| Units | Each |
| Style | KZT |
| Type | Wrist Pin |
| Product Name | Bearing |
- OEM replacement wrist pin bearings
- Case hardened bearing cages
- Flat (KU style) bearing cage profiles and long shouldered (KZ style) bearing cages are used because they are better suited for high rpm applications
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2017, 2018, 2019, 2024 | Husqvarna | TE150 |
| 2020-2023 | Husqvarna | TE150i |
| 2014-2024 | Husqvarna | TC125 |
| 2017-2019 | Husqvarna | TX 125 |
| 2015-2016 | Husqvarna | TE125 |
| 1998-2019 | KTM | 125 EXC |
| 1998-2024 | KTM | 125 SX |
| 2017-2019 | KTM | 125 XC-W |
| 2009-2022 | KTM | 150 SX |
| 2010-2014 | KTM | 150 XC |
| 2017, 2018, 2019, 2023, 2024 | KTM | 150 XC-W |
| 2021-2024 | KTM | 125 XC |
| 2020-2022 | KTM | 150 XC-W TPI |
| 2007-2008 | KTM | 144 SX |
| 1997-2007 | Suzuki | RM125 |
| 2008 | Suzuki | RM 125 |
| 2011-2023 | Beta | Evo 125 |
| 2018-2023 | Beta | 125 RR |
| 2022-2023 | Beta | 125 RR-Race Edition |
| 2022 | Beta | EVO 125 Factory |
| 1994-2005 | Kawasaki | KX125 |
| 2021-2024 | Gas Gas | MC 125 |
- MAP:
- Yes