| Specification | Value |
|---|---|
| Inside Diameter | 16 mm |
| Length | 22.5 mm |
| Application | Connecting Rod |
| Outside Diameter | 21 mm |
| Product Name | Bearing |
| Riding Style | ATV |
| Style | KZT |
| Type | Wrist Pin |
| Units | Each |
- OEM replacement wrist pin bearings
- Case hardened bearing cages
- Flat (KU style) bearing cage profiles and long shouldered (KZ style) bearing cages are used because they are better suited for high rpm applications
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1987-2006 | Yamaha | YFZ350 Banshee |
| 1988-2006 | Yamaha | YFS200 Blaster |
- MAP:
- Yes