| Specification | Value |
|---|---|
| Application | Connecting Rod |
| Outside Diameter | 23 mm |
| Riding Style | Off-Road |
| Inside Diameter | 18 mm |
| Type | Wrist Pin |
| Product Name | Bearing |
| Style | KZT |
| Units | Each |
| Length | 21.8 mm |
- OEM replacement wrist pin bearings
- Case hardened bearing cages
- Flat (KU style) bearing cage profiles and long shouldered (KZ style) bearing cages are used because they are better suited for high rpm applications
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1989-2008 | Suzuki | RM250 |
| 1989-1995 | Suzuki | RMX250 |
| 1983-1998 | Yamaha | YZ250 |
- MAP:
- Yes