| Specification | Value |
|---|---|
| Inside Diameter | 20 mm |
| Style | KZT |
| Riding Style | Off-Road |
| Units | Each |
| Product Name | Bearing |
| Length | 27.8 mm |
| Outside Diameter | 25 mm |
| Type | Wrist Pin |
| Application | Connecting Rod |
- OEM replacement wrist pin bearings
- Case hardened bearing cages
- Flat (KU style) bearing cage profiles and long shouldered (KZ style) bearing cages are used because they are better suited for high rpm applications
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1984-2001 | Honda | CR500R |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes