| Specification | Value |
|---|---|
| Market Segment | ATV / UTV |
| Tire Size | 35x10R15 |
| Style | Intermediate Terrain / Mud / Snow / All-Terrain / Desert / Hard Terrain |
| Construction | R (Radial) |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 8.5" |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Riding Style | UTV |
| Rim Diameter | 15" |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Tread Depth | 22/32" |
| Width | 10" |
| Ply Rating | 8 Ply |
| Tire Diameter | 35" |
| Directional Tread Pattern | No |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 6" |
| Product Name | Tire |
| Units | Each |
| Recommended Operating PSI | See Vehicle Owner's Manual |
| Tread Pattern/Model | Coyote |
| Type | Tubeless |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
- Dominates rough, hard-pack, gravel and sandy terrain
- Premier desert tire for high horsepower vehicles
- Optimal footprint for even pressure distribution
- Unmatched traction and side bite
- Staggered width shoulder lugs
- Predictable lateral stability
- Surgical steering response
- Made in the USA
- Specifically designed for high horsepower UTV and Side x Side vehicles.
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Tire Size:
- 35x10R15