| Specification | Value |
|---|---|
| Market Segment | ATV / UTV |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 6" |
| Ply Rating | 6 Ply |
| Recommended Operating PSI | See Vehicle Owner's Manual |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Style | Utility / Sport |
| Tire Size | 32x10-15 |
| Width | 10" |
| Construction | - (Bias) |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Riding Style | ATV / UTV |
| Rim Diameter | 15" |
| Tire Diameter | 32" |
| Type | Tubeless |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 8.5" |
| Product Name | Tire |
| Units | Each |
| Directional Tread Pattern | Yes |
| Tread Depth | 47/32" |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Tread Pattern/Model | Cryptid |
- This paddle-like shoulder configuration provides maximum side bite for climbing in and out of the mud without compromising ride comfort on trails and hard pack
- Proven "chevron" style tread pattern, designed to deliver unparalleled forward traction
- Lug height is graduated, starting at 1.5" at center, growing to 2" at the shoulder
- Super-durable rubber compound to protect against abrasions, chips and cuts
- Grooved center lugs to channel away mud and debris
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Tire Size:
- 32x10-15